FABC-SOURCEHOOPS BOYS CLASS 1A-7A STATE RANKINGS

0
845

The Florida Association of Basketball Coaches and Source Hoops release the updated Boys Class 1A-7A State Rankings.

The rankings and win-loss records are based on games through 1/04/2020.

CLASS 1A

1. WILDWOOD (10-3)

2. HAWTHORNE (12-1)

3. HILLIARD (10-1)

4. CROSSROAD ACADEMY (9-3)

5. MADISON COUNTY (8-2)

 

CLASS 2A

1. ORLANDO CHRISTIAN PREP (9-2)

2. JACKSONVILLE IMPACT CHRISTIAN ACADEMY (9-2)

3. MIAMI SCHOOLHOUSE PREP (9-4)

4. CENTRAL FLORIDA CHRISTIAN ACADEMY (9-2)

5. BOCA RATON GRANDVIEW PREP (10-3)

6. MT. DORA CHRISTIAN ACADEMY (12-0)

7. NAPLES FIRST BAPTIST ACADEMY (11-1)

8. JACKSONVILLE NFEI (10-3)

9. HIALEAH CHAMPAGNAT (8-8)

10. FORT MYERS EVANGELICAL CHRISTIAN (7-6)

10. LAKELAND VICTORY CHRISTIAN (5-5)

OTHERS OF NOTE: ORLANDO FAITH CHRISTIAN (12-2)

 

CLASS 3A

1. LAKELAND SANTA FE CATHOLIC (14-0)

2. HOLLYWOOD CHAMINADE-MADONNA (9-2)

3. MIAMI RIVIERA PREP (14-3)

4. BOCA RATON ST. ANDREW’S (9-3)

5. TALLAHASSEE FLORIDA HIGH (11-2)

6. JACKSONVILLE ANDREW JACKSON (10-1)

7. FORT LAUDERDALE WESTMINSTER ACADEMY (9-4)

8. MIAMI WESTMINSTER CHRISTIAN (9-3)

9. JACKSONVILLE PROVIDENCE (10-5)

10. WINDERMERE PREP (11-2)

10. TAMPA BERKELEY PREP (10-1)

OTHERS OF NOTE: OVIEDO MASTERS ACADEMY (9-2), SAGEMONT (12-4), FT LAUDERDALE CALVARY CHRISTIAN (7-5), TAMPA CATHOLIC (10-1), COMMUNITY SCHOOL OF NAPLES (10-1), RANSOM EVERGLADES (12-0)

 

CLASS 4A

1. FORT LAUDERDALE UNIVERSITY SCHOOL (10-3)

2. JACKSONVILLE PAXON (12-3)

3. FORT LAUDERDALE PINE CREST (8-3)

4. ST. PETERSBURG LAKEWOOD (9-2)

5. FORT LAUDERDALE STRANAHAN (11-5)

6. TAMPA CATHOLIC (10-5)

7. LAKE HIGHLAND PREP (10-3)

8. MIAMI GULLIVER PREP (9-3)

9. VILLAGES CHARTER (12-2)

10. JACKSONVILLE BISHOP KENNY (9-3)

10. ANCLOTE (10-3)

Others of Note: TALLAHASSEE GODBY (9-1), PANAMA CITY RUTHERFORD (10-3), NORTH BROWARD PREP (9-5), PENSACOLA (9-3), PALATKA (8-4), HALLANDALE (7-6), BRADFORD (8-1)

 

CLASS 5A

1. TALLAHASSEE RICKARDS (9-1)

2. OAKLAND PARK NORTHEAST (9-5)

3. JACKSONVILLE LEE (11-1)

4. PEMBROKE PINES CHARTER (11-1)

5. MIAMI BELEN JESUIT (9-3)

6. OKEECHOBEE (9-1)

7. FORT WALTON BEACH CHOCTAWHATCHEE (11-5)

8. TAMPA BLAKE (11-2)

9. CLEARWATER (9-1)

10. AUBURNDALE (10-5)

10. LAUDERDALE LAKES BOYD ANDERSON (7-5)

Others of Note: LEESBURG (8-4), ST. AUGUSTINE (6-1), NAPLES (7-3), PORT CHARLOTTE (7-4)

 

CLASS 6A

1. SOUTH MIAMI (11-1)

2. BARTOW (12-1)

3. TARPON SPRINGS EAST LAKE (11-0)

4. FORT LAUDERDALE DILLARD (7-5)

5. NORTH MIAMI (10-2)

6. HIALEAH MATER ACADEMY (11-3)

7. MIAMI DORAL ACADEMY (7-2)

8. FT LAUDERDALE (10-2)

9. PUNTA GORDA CHARLOTTE (8-3)

10. MARTIN COUNTY (10-2)

OTHERS OF NOTE: TALLAHASSEE LINCOLN (12-2), CATONMENT TATE (10-1), LAKE CITY COLUMBIA (11-2), SEBASTIAN RIVER (10-1), WINTER HAVEN (12-2), OCALA FOREST (10-3), JENKINS (8-4), KATHLEEN (8-3)

 

CLASS 7A

1. ORLANDO OAK RIDGE (8-4)

2. MIRAMAR (11-1)

3. SANFORD SEMINOLE (13-1)

4. WEST PALM BEACH FOREST HILL (13-2)

5. CORAL GABLES (10-2)

6. PALM BEACH GARDENS DWYER (9-2)

7. KISSIMMEE OSCEOLA (10-2)

8. MIAMI CORAL PARK (10-4)

9. APOPKA (9-4)

10. DEERFIELD BEACH (10-5)

OTHERS OF NOTE: TAMPA WHARTON (10-0), WELLINGTON (9-4), TAMPA SICKLES (8-4), PARK VISTA (9-4), ORLANDO EVANS (8-4), BRADENTON LAKEWOOD RANCH (6-4), SARASOTA RIVERVIEW (7-4), ORLANDO DR. PHILLIPS (10-4), DR. KROP (6-0), TARAVELLA (8-3), JUPITER (8-3), RIVERVIEW (8-1), JUPITER (8-3), LAKE NONA (8-2)