FABC-SOURCEHOOPS 2019-2020 BOYS BASKETBALL STATE RANKINGS (JAN 27)

0
126

The Florida Association of Basketball Coaches and Source Hoops release the updated Boys Class 1A-7A State Rankings.

The rankings and win-loss records are based on games through 1/27/2020.

CLASS 1A

1. WILDWOOD (16-6)

2. HAWTHORNE (17-3)

3. HILLIARD (18-1)

4. CROSSROAD ACADEMY (16-4)

5. MADISON COUNTY (15-3)

5. MALONE (17-4)

CLASS 2A

1. ORLANDO CHRISTIAN PREP (17-2)

2. MIAMI SCHOOLHOUSE PREP (14-6)

3. JACKSONVILLE IMPACT CHRISTIAN ACADEMY (13-4)

4. JACKSONVILLE NFEI (18-3)

5. CENTRAL FLORIDA CHRISTIAN ACADEMY (14-4) paxon results

6. MT. DORA CHRISTIAN ACADEMY (21-0)

7. BOCA RATON GRANDVIEW PREP (15-5)

8. NAPLES FIRST BAPTIST ACADEMY (15-6)

9. HIALEAH CHAMPAGNAT CATHOLIC (11-11)

10. TALLAHASSEE ST. JOHN PAUL II (11-9)

10. LAKELAND VICTORY CHRISTIAN ACADEMY (9-9)

CLASS 3A

1. JACKSONVILLE ANDREW JACKSON (17-2)

2. LAKELAND SANTA FE CATHOLIC (20-2)

3. FT LAUDERDALE CALVARY CHRISTIAN (14-6)

4. BOCA RATON ST. ANDREW’S (15-5)

5. HOLLYWOOD CHAMINADE-MADONNA (13-7)

6. OVIEDO MASTERS ACADEMY (14-6)

7. FORT LAUDERDALE WESTMINSTER ACADEMY (14-8)

8. JACKSONVILLE PROVIDENCE (13-6)

8. TALLAHASSEE FLORIDA HIGH (14-6)

9. MIAMI RIVIERA PREP (16-5)

9. MIAMI WESTMINSTER CHRISTIAN (13-6)

10. WINDERMERE PREP (18-3)

OTHERS OF NOTE: TAMPA PREP (17-2), COMMUNITY SCHOOL OF NAPLES (19-1), TAMPA BERKELEY PREP (15-3), SAGEMONT (14-6), FLORIDA CHRISTIAN (15-5), BRADENTON CHRISTIAN (17-1), RANSOM EVERGLADES (18-2)

CLASS 4A

1. FORT LAUDERDALE UNIVERSITY SCHOOL (15-5)

2. FORT LAUDERDALE STRANAHAN (16-6)

3. FORT LAUDERDALE PINE CREST (14-4)

4. JACKSONVILLE PAXON (17-5)

5. ST. PETERSBURG LAKEWOOD (16-3)

6. TAMPA CATHOLIC (16-5)

7. MIAMI GULLIVER PREP (15-5)

8. JACKSONVILLE BISHOP KENNY (17-3)

9. LAKE HIGHLAND PREP (15-5)

9. VILLAGES CHARTER (16-5)

10. ANCLOTE (16-5)

OTHERS OF NOTE: TITUSVILLE ASTRONAUT (16-4), HALLANDALE (15-7), PANAMA CITY RUTHERFORD (14-5), NORTH BROWARD PREP (13-8), PENSACOLA (14-4), PALATKA (15-4), GADSDEN COUNTY (15-6)

CLASS 5A

1. OAKLAND PARK NORTHEAST (17-5)

2. PEMBROKE PINES CHARTER (17-1)

3. JACKSONVILLE LEE (18-3)

4. OKEECHOBEE (17-2)

5. TALLAHASSEE RICKARDS (12-4)

6. TAMPA BLAKE (19-3)

7. FORT WALTON BEACH CHOCTAWHATCHEE (17-6)

8. CLEARWATER (16-4)

9. LAUDERDALE LAKES BOYD ANDERSON (14-9)

10. ORLANDO JONES (10-9)

OTHERS OF NOTE: MIAMI NORLAND (13-8), SEBRING (12-5), HARDEE (14-3), MIAMI BELEN JESUIT (14-7), TAMPA JESUIT (15-5), AUBURNDALE (13-8), ST. AUGUSTINE (12-4), NAPLES (15-4)

CLASS 6A

1. BARTOW (19-1)

2. FORT LAUDERDALE DILLARD (15-5)

3. SOUTH MIAMI (16-4)

4. TARPON SPRINGS EAST LAKE (19-1)

5. HIALEAH MATER ACADEMY (16-4)

6. NORTH MIAMI (14-4)

7. TALLAHASSEE LINCOLN (16-4)

8. MIAMI DORAL ACADEMY (13-5)

9. MARTIN COUNTY (17-3)

10. LAKE CITY COLUMBIA (19-2)

OTHERS OF NOTE: FT LAUDERDALE (16-5), PUNTA GORDA CHARLOTTE (13-6), DUNBAR (15-4), CATONMENT TATE (17-2), PALMETTO (12-4), SEBASTIAN RIVER (12-5), WINTER HAVEN (17-6), OCALA FOREST (16-5), KATHLEEN (13-4)

CLASS 7A

1. WEST PALM BEACH FOREST HILL (21-2)

2. PALM BEACH GARDENS DWYER (16-3)

3. SANFORD SEMINOLE (19-4)

4. MIAMI CORAL PARK (17-4)

5. CORAL GABLES (15-3)

6. MIRAMAR (15-5)

7. KISSIMMEE OSCEOLA (16-4)

8. WELLINGTON (16-5)

9. OCOEE (15-6)

10. SARASOTA RIVERVIEW (17-5)

10. APOPKA (14-5)

OTHERS OF NOTE: ORLANDO OAK RIDGE (11-7), DEERFIELD BEACH (13-6), TAMPA WHARTON (16-3), TAMPA SICKLES (14-6), PARK VISTA (15-6), BRADENTON LAKEWOOD RANCH (14-5), ORLANDO DR. PHILLIPS (14-6), DR. KROP (14-2), RIVERVIEW (14-3)